تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کاشمر - روحانی نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای 1+5 تحمل نخواهیم کرد


نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای 1+5 تحمل نخواهیم کرد/در برابر هرگونه تعلل در اجرای برجام قاطعانه عمل می‌کنیمبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی که به منظور تقدیم لایحه بودجه 96 وارد مجلس شده بود، گفت: خداوند توفیق داد تا چهارمین لایحه بودجه 96 دولت تدبیر و امید را در فرصت قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنم. 

رئیس جمهور افزود: دولت یازدهم تقدیم به موقع لایحه بودجه 96 به مجلس را رعایت شان منزلت مجلس و نشان گر اهتمام خود در پایبندی به قانون و رعایت انضباط مالی می داند. 

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بودجه سال آتی، آخرین بودجه دولت یازدهم خواهد بود بر خود لازم می دانم گزارشی از عملکرد اقتصادی دولت به همراه تبیین شرایطی کنونی اقتصاد کشور را به اطلاع مردم و نمایندگان ملت برسانم. 

**دولت یازدهم به دلیل سومدیریت های قبلی و تحمیل تحریم های ظالمانه در شرایط سختی کار خود را آغاز کرد 

روحانی ادامه داد: دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که علی رغم وفور درآمدهای نفتی به دلیل سومدیریت های قبل و تحمیل تحریم های ظالمانه در شرایط ویژه ای از نظر اقتصادی و روابط خارجی به سر می برد و در شرایط بحرانی در بخشی از حوزه ها با دشوار زیادی مواجه بود. 

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: در این شرایط دولت با در نظر داشتن ر ویکرد واقع گرایانه و عملگرا طی سالها تلاش کرد با اولویت بندی در جهت تخفیف و حل این بحران ها اقدام کند، تورم در شرایط اقتصادی کشور بسیار مد نظر بود چرا که قبل از دولت یازدهم هیچ دولتی در تاریخ ایران کارش را با تورم بالای 23 درصد آغاز نکرده است در حالی که در شروع کار دولت یازدهم تورم بالای 40 درصد بود. 

**دولت توانست به عهد خود با مردم در رسیدن به تورم تک رقمی وفا کند

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت یازدهم مفتخر است که توانست به عهد خود با مردم در رسیدن به تورم تک رقمی وفا کند و کمتر از سه سال تورم را به زیر 10 درصد کاهش دهد. 

وی تصریح کرد: از خرداد سال جاری نرخ تورم در مدار تک رقمی قرار گرفته و برای تمام ماه های پس از آن تک رقمی باقیمانده است دستاورد تورم تک رقمی برای دولت یازدهم افتخاری است که در تاریخ کشورمان برای دولت یازدهم باقی خواهد ماند. 

روحانی ادامه داد: تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی که جز سیاست کلی برنامه ششم توسعه و یک ضرورت برای امروز و فردا کشور است جز از طریق ایجاد ثبات اقتصاد کلان میسر نخواهد بود خوشبختانه دولت توانسته است با تحقق تورم تک رقمی، ثبات و پیش بینی پذیری اقتصاد را افزایش دهد. 

رئیس قوه مجریه  تاکید کرد: این مهم به کاهش ریسک سرمایه گذاری داخلی و خارجی منجر می شود البته به دلیل تنوع تعدد و عمق مشکلات کنونی اقتصاد ایران تحقق رشد اقتصادی 8 درصد علاوه بر ثبات اقتصاد کلان نیازمند اصلاحات ساختاری گسترده در اقتصاد کشور است. 

رئیس جمهور با بیان اینکه بخشی از این اصلاحات در قالب برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شد، اظهار کرد: حفظ دستاورد تورم یک رقمی از طریق رعایت توازن در بودجه و عدم تامین مالی از طریق منابع بانک مرکزی به عنوان پیش شرط انجام این اصلاحات سیاست بلند مدت و خدشه ناپذیر دولت است. 

وی با تاکید بر مسئله بیکاری در کشور گفت: دولت یازدهم در شرایط سکان امور کشور را به دست گرفت که برای یک دوره طولانی طی سال های 84 تا 91 اقتصاد کشور از بیماری رشد بدون اقتصاد رنج می برد این امر سبب شد که خالص اشتغال در کشور تغییر نکرده و تقریبا برابر صفر باشد. 

روحانی ادامه داد: این در حالی بود که در همین سالها متولدین دهه شصت در مقیاس بزرگ آماده ورود به بازار کار بودند امری که در شصت ساله گذشته در کشور بی سابقه بوده است عدم ایجاد اشتغال مناسب برای این گروه سبب شد بخش بزرگی از آنان ورود به بازار کار را به تعویق انداخته و به صورت گسترده وارد دانشگاه شوند. 

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: در نتیجه این اتفاقات نرخ مشارکت در کار در نیمه دوم دهه هشتاد به میزان قابل توجهی کاهش یافت اما انباشت این نیروی عظیم جوان که در سالهای گذشته به شغل دست نیافتند بازار کار ایران ظرف دو سه سال اخیر و بویژه یک سال گذشته با اتفاق جدیدی مواجه کرده است. 

** در سال منتهی به تابستان 95 حدود یک میلیون و دویست هزار نفر وارد بازار کار شدند

رئیس جمهور تاکید کرد: فعال شدن جمعیت تحصیل کرده و ورود آن به بازار به همراه افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان سبب افزایش قابل توجه نرخ مشارکت اقتصادی در هشت فصل اخیر شده است در یک سال منتهی به تابستان 95 حدود یک میلیون و دویست هزار نفر وارد بازار کار شدند که بالغ بر نیمی از آنان تحصیلات عالی دانشگاهی داشتند. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر حدود 65 درصد از افراد وارد شده به بازار کار را زنان تشکیل می دهند سالانه به طور متوسط 704هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شدند که این رقم حتی در مقایسه با بهترین عملکرد اشتغال زایی کشور طی سالهای 80 تا 84 یک رکود محسوب می شود اما همچنان میزان اشتغال زایی متناسب با میزان ورود جمعیت فعال به بازار کار نیست. 

روحانی تصریح کرد: افزایش نرخ مشارکت در عین حال می تواند این فرصت برای رشد اقتصاد کشور باشد زنگ هشداری برای ایجاد اشتغال برای زنان و افراد تحصیل کرده است تا در سالهای آتی کشور با سیل بیکاران مواجه نشود و این در حالی است که همچنان جمعیت غیرفعال بزرگی در کشور وجود دارد که انتظار می رود در سالهای آتی وارد بازار کار شوند. 


ارسال توسط سپهر آریا
نظرات (1)
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
برترین بخش دانشگاه آزاد کدام مورد می باشد؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin