تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کاشمر - کربلا در شب تاسوعا؛ میزبان و میهمان هر دو در سوز و گداز


صدها هزار نفر از شیعیان و عاشقان اهل بیت از سراسر عراق و کشورهای منطقه بویژه از جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه شب و در شب تاسوعای شهیدان کربلا که به نام ابوالفضل العباس(ع) نامگذاری شده، به دور حرمین در کربلای معلی حلقه زده و زانوی غم بغل کردند. 
به گزارش ایرنا، زائران و عزاداران از دور و نزدیک از راه رسیدند و دسته دسته هنوز در راهند و آنها که از راه رسیده اند، ساک و چمدان به دست ابتدا به بین الحرمین آمدند و هنوز برخی اهالی نجف نیز در جاده منتهی به کربلا پای پیاده در حرکت دیده می شوند.
در شب نهم و شب حضرت عباس (ع) دسته های عزادار زنجیرزنان و سینه زنان وارد حرمش شدند و سنج ها و نقاره ها را به صدا درآوردند و پرچم های سرخ، سبز و سیاه را که بر آنها نام حسین(ع) و عباس(ع) نقش بسته را در هوای حرم به این سو و آن سو چرخاندند.
جماعت عزادار هم فوج فوج در گوشه گوشه حرم دور هم حلقه زدند؛ زیارت نامه خواندند و به مرثیه ها و نوحه های مداحان پاسخ هایی سوزناک دادند و در این شب، جماعت بزرگی هم ضریح را در آغوش گرفته بود. 
ورودی های ششگانه بین الحرمین نیز مملو از زائرانی بود که برای داخل شدن صف کشیده و سراسر بین الحرمین را پوشانده بودند. 
کربلای معلا که در ایام محرم، شب و روزش یکی است، با نزدیک شدن به عاشورا، حال و هوای حسینی به خود گرفته و گویی همه شهر بین دو دسته آدم ها تقسیم شده است؛ 'همه یا زائرند یا خادم زائران'.
بر اساس گزارش ها، برای دهه محرم و خدمت رسانی بهتر به زائران، علاوه بر دستگاه های اجرایی استان کربلا، اهالی این شهر و نیز اهالی برخی شهرهای عراق بویژه بغداد و نجف برای خدمت رسانی به زائران وارد این شهر شده اند و هیأت های خود را برپا کرده اند. 
اجاق ها و دیگ ها برپاست و متولیانش از چند روز پیش کار طبخ غذا را شروع کرده اند و شامگاه دوشنبه بعد از توزیع شام نذری، صدها نفر را می شد پای هیأت ها دید که مشغول آماده کردن بساط غذای روز تاسوعا هستند و خوب می دانند که ظرف مدت دو روز آینده جمعیت زائر به اوج می رسد.
نیروهای امنیتی نیز با تشکیل لایه های حفاظتی به دور کربلا و تشدید تدابیر امنیتی، بویژه بازرسی ها، تأمین امنیت زائران را به عهده گرفته اند و حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز روز یکشنبه این هفته شخصاً برای بررسی و سرکشی روند اوضاع وارد کربلا شد و با مسؤولان و مقام های محلی جلساتی برگزار کرد. 
امسال پس از گذشت سال ها تهدیدهای مستقیم امنیتی، تروریست ها بسیار دورتر از همیشه به کربلا قرار گرفته اند؛ با اینحال، نیروهای امنیتی عراق برای کوچکترین تهدید نیز آماده شده اند تا زیارت عاشورای حسینی در روز دهم همانند سال های گذشته بدون حادثه انجام شود.
کربلا این شب ها، تب دارد و شهر عزا و سوگواری است و میهمان و میزبانش هر دو لباس سیاه بر تن دارند و در سوز و گدازند و تنها زبان عاشورا و خون شهداست که آنها را به هم پیوند زده است. 
شبد**خاورم*1*1770**1504
انتشار دهنده: علی پاینده

انتهای پیام /*برچسب ها: شب تاسوعا، کربلا،
ارسال توسط سپهر آریا
نظرات (1)
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
برترین بخش دانشگاه آزاد کدام مورد می باشد؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin