تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کاشمر - بازنگری در امتیاز فرهنگی ارتقای اساتید دانشگاه صنعتی بهبهان


4-1002.jpg

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با تبیین برنامه‌های فرهنگی پیش‌روی این دانشگاه تأکید کرد: باید از تمام ظرفیت فرهنگی اساتید استفاده شود؛ تاکنون امتیاز فرهنگی ارتقای اساتید حتی بدون فعالیت‌های جدی آن‌ها در حوزه فرهنگی برای آنان منظور می‌شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر سیدسعید میری با بیان این‌که در خصوص فعالیت کانون‌های فرهنگی نیز گفت: در حال حاضر کانون‌های شهدا، قرآن‌وعترت - که سال گذشته نیز مقام اول را در کشور کسب کرده -، همای رحمت، رضوی، گردشگری - که هر هفته جمعه‌ها برنامه‌هایی برگزار می‌کند و کانون ادبی نیماب در دانشگاه فعالیت می‌کنند.

میری ادامه داد: همچنین کانون هنرهای تجسمی با برگزاری کلاس‌های متنوع هنری، کانون فیلم‌وعکس، کانون تئاتر در زمینه برگزاری مسابقات مختلف و دوره‌های آموزشی و کانون هلال احمر از دیگر کانون‌های فعال دانشگاه هستند.

وی در خصوص انجمن‌های علمی‌دانشجویی عنوان کرد: تمام رشته‌های تخصصی یک انجمن علمی فعال دارند و انجمن‌های علمی برق و الکترونیک، مکانیک، مکاترونیک، کامپیوتر، ریاضی، عمران، محیط‌زیست، زبان، آمار و شیمی ازجمله انجمن‌های علمی فعال دانشگاه هستند.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان تصریح کرد: دانشجویان متقاضی می‌توانند درخواست خود برای تشکیل کانون به حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اعلام کنند، این درخواست در جلسه تصمیم‌گیری فعالیت کانون‌ها با حضور نماینده وزارت علوم  و نماینده ولی فقیه مطرح و در صورت عدم وجود منع قانونی از آن استقبال می‌شود.

میری با اشاره به این‌که راهبرد معاونت فرهنگی دانشگاه با توجه به اسناد بالادستی و چشم‌انداز سال‌های آینده کشور با تکیه بر تقویت 2 بُعد هویت اسلامی و ایرانی است، گفت: معتقدیم با توجه به مبنای قانون اساسی، هویت اسلامی مبتنی بر قرآن و سنت است و هویت ایرانی ما با پشتوانه مدنی چند هزار ساله‌، ظرفیت فراوانی برای کارهای فرهنگی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: بر این اساس کلیاتی به‌عنوان راهبرد مدنظر خواهیم داشت؛ اعتقاد بر این است که فعالیت‌ها باید در سه بخش اساسی اساتید، دانشجویان و کارمندان استمرار یابند. از ظرفیت فرهنگی و اجتماعی اساتید در دانشگاه‌ها به نحو احسن استفاده نمی‌شود و با توجه به این‌که 30 امتیاز فرهنگی برای ارتقای اساتید در نظر گرفته شده، تا امروز این امتیازها بدون احتساب فعالیت‌های جدی اعضای هیأت‌علمی، برای آن‌ها منظور شده است.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان گفت: باید به‌طور جدی امتیازات 10گانه که از طریق ماده یک قانون ارتقای فرهنگی اعضای هیأت‌علمی منظور می‌شود در قبال احساس مسئولیت فرهنگی اساتید محاسبه شود. این موضوع در دستور کار برنامه فرهنگی دانشگاه قرار گرفته و مصمم هستیم که از تمام ظرفیت فرهنگی اساتید در کلاس‌ها استفاده کنیم.

میری با بیان این‌که فرهنگ مانند اکسیژن است که همه از آن تنفس می‌کنند، تأکید کرد: امور فرهنگی باید براساس فرهنگ قرآنی و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در باب اهتمام به فرهنگ قرآنی باشد، همان‌طور که ایشان اخیراً در جمع دانشجویان فرموده‌اند که هویت اسلامی تمام مشکلات ما را حل می‌کند و مبانی فرهنگی ما قادر به حل تمام مشکلات است.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان خاطرنشان کرد: همچنین شعار امسال مبنی بر اقتصاد مقاومتی در محور برنامه‌ها مدنظر قرار گرفته است؛ این شعار نیاز به تبیین ندارد و از حد یک گفتمان فراتر است و باید فرهنگ دائمی ما باشد.

میری تصریح کرد: با توجه به این‌که اغلب دانشجویان ظرفیت‌های خوبی برای پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه دارند، از کیف‌های فرهنگی و دانشجویی برای فرهنگ‌سازی در دانشگاه استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: ما بر توانمندسازی حوزه فرهنگی خوابگاه‌ها و توسعه فرهنگی در این محیط‌ها تأکید خواهیم کرد؛ فرهنگ‌سازی در فضای فیزیکی دانشگاه نیز از طریق برپایی نمایشگاه‌های دائمی و مسابقات علمی که به نظر می‌رسد که جای آن در دانشگاه خالی است، از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان این‌که دانشجویان در برخی فعالیت‌های دانشگاه می‌توانند فراتر از تشکل‌ها و سطح دانشگاه کار کنند، گفت: درباره راه‌اندازی کانون عفاف و حجاب نیز باید بازاندیشی شود چراکه یکی از مسائل ناخوشایند جامعه امروز همین موضوع است که نیازمند توجه بیشتر در دانشگاه‌ها است.

میری در خصوص ظرفیت‌های هنری، گفت: شاید هنر رساترین زبان برای بیان ناگفته‌های فرهنگی باشد به‌همین دلیل از ظرفیت‌های فرهنگی و موسیقایی در فضای دانشگاه استفاده خواهد شد؛ مشکلی وجود ندارد اگر از فضای دانشگاه دقایقی برای پخش کلیپ‌های خاص، موسیقی و آواز مشروع استفاده شود.

وی گفت: برگزاری کلاس‌های قرآنی به ‌شکل هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده و استفاده از اساتید حوزوی و دانشگاهی و ایجاد پل ارتباطی بین حوزه‌های علمیه از دیگر برنامه‌های فرهنگی دانشگاه است؛ تمرکز کانون تئاتر دانشگاه نیز باید به مباحث و مفاهیم قرآن و عترت باشد.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان در خصوص دیگر فعالیت‌های پیش‌رو، عنوان کرد: پاسداشت مناسبت‌های مختلف به شکل زنده، تداوم مسابقات کتابخوانی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات مدیریت‌های فرهنگی دانشگاه‌های مختلف با تأکید بر ارتقای فرهنگ دفاع مقدس، بزرگداشت مقام شهدا و میزبانی از شهدای گمنام از دیگر برنامه‌ها است.

میری ادامه داد: همچنین تأکید بر بازنگری در فرهنگ پوشش که در این خصوص طرحی در حال ارائه به وزارت علوم است، تأکید بر جلوگیری از اسراف، تقویت شعار اقتصاد مقاومتی و پیگیری طرح ضیافت اندیشه از دیگر اقدامات در حال برنامه‌ریزی است؛ در این راستا یک تیم تحقیقاتی تشکیل خواهد شد که این موارد را به‌طور مفصل بررسی کنند.


آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
برترین بخش دانشگاه آزاد کدام مورد می باشد؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin